o mnie : psychoterapia : terapia par : biblioterapia : egzystencja

terapia par

Jak naprawić związek?

Jeśli czytasz / czytacie te słowa, to dobrze. Oznacza to, że istnieje jeszcze nadzieja i chęć walki o taką zmianę, która zmniejszy obszar cierpienia w każdym z Was osobno i między Wami. Nie oznacza to automatycznie tego, że związek da się uzdrowić. Jeśli istnieje jednak choćby cień nadziei, należy podjąć taką próbę.

Zdolność do rozumienia i naprawiania jest najlepszym sprzymierzeńcem w walce ze przerażającym zjawiskiem, które nazywam "śmiercią pary".

Terapię pary, niezależnie od jej statusu formalnego, prowadzę według jednego z dwóch modeli:

1. Interwencja "rozwojowa": to terapia stosowna dla pary, która zagubiła się w życiu, choć do tej pory wszystko układało się dobrze. Mogliście Państwo stanąć wobec trudności wyzwolonej przez bieżącą sytuacją życiową - taką jak zmiana pracy, narodziny dziecka, choroba lub śmierć kogoś bliskiego, kłótnia, która Was szczególnie zaniepokoiła, dostrzeżenie częściej pojawiającej się rutyny.

Jeśli Wasz związek jest zbudowany na solidnych fundamentach, ilość sesji nie powinna przekroczyć kilkunastu.

2. Terapia prowadząca do radykalnej przemiany: jeśli jesteście Państwo parą, która od długiego czasu nie może nawiązać i utrzymać intymnej, seksualnej relacji, jeśli macie Państwo wrażenie, że żyjecie osobno coraz bardziej oddalając się od siebie i myśląc o rozstaniu, jeśli pojawił się ktoś trzeci i być może doszło do zdrady, Wasz związek wymaga rzetelnej, głębokiej pracy terapeutycznej.

Próba uzdrowienia związku w poważnym, chronicznym kryzysie w ciągu kilkunastu sesji to iluzja. Praca zajmie kilka lub kilkanaście miesięcy, z częstotliwością sesji 1 lub 2 razy w tygodniu.

Niezależnie od modelu, proces terapii otwierają 2 lub 3 konsultacje, podczas których mamy czas na poznanie się, postawienie wstępnej diagnozy oraz porozmawianie o Waszych nadziejach i obawach.

W trakcie konsultacji omówimy również czynniki, które mogą utrudniać przyszłą współpracę (brak dyspozycyjności jednego z partnerów, współistniejąca zaburzenia, etc.) oraz wypracujemy środki zaradcze.

Po osiągnięciu wspólnej zgody co do celów i przebiegu psychoterapii, następuje jej rozpoczęcie.