o mnie : psychoterapia : terapia par : biblioterapia : egzystencja

psychoterapia egzystencjalna

Gabinet psychoterapii egzystencjalnej w Gdyni.

Każdy z nas musi wykreować i przeżyć życie. To właśnie jest szansa, konieczność i wyzwanie, jakie niesie ono ze sobą. Ostatecznie jest to indywidualna odpowiedzialność – nawet jeśli mogłoby wydawać się inaczej. James Bugental

Dlaczego egzystencjalna? Ponieważ sprowadza się do naszej egzystencji. Możemy mówić o psychopatologii, fachowych terminach, wymieniać nazwy mechanizmów rządzących naszym życiem psychicznym, ale tak naprawdę chodzi o to, w jaki sposób żyjemy. W jaki sposób tworzymy swoje życie i jak istniejemy wobec innych ludzi. Czy przeżywamy poczucie sensu i radości?

Dlaczego psychoterapia? Terapia oznacza nic innego jak kurację mającą na celu przywrócenie równowagi, zdrowia. Psyche - to nasza psychika, ta świadoma, z którą identyfikujemy się na co dzień, jak również jej nieświadome części, o których wiemy dzięki marzeniom sennym i często, niestety, dzięki błędom, jakie nieintencjonalnie popełniamy w życiu.

Psychoterapia jest trudna. Ciężko jest zaglądać w głąb siebie, zatrzymać się, poszukać mechanizmów, które przysparzają nam cierpienia. Czasami trudno jest nawet dopuścić do głosu taką myśl, że my sami mamy jakąś odpowiedzialność za nasz stan emocjonalny.

Często czujemy się skrzywdzeni, zranieni, chorzy, bezradni. Czasami faktycznie tak jest - zdarzenie traumatyczne, choroba lub śmierć bliskiej nam osoby. W przeważającej większości przypadków jednak to nasza osobowość, mechanizmy, których nie znamy, a które nami rządzą, są źródłem bólu emocjonalnego. Depresja, pracoholizm, zaburzenia odżywiania, uzależnienia, hazard - to różne sposoby, za pomocą których próbujemy uporać się z tym bólem.

Proces psychoterapii rozpoczynają konsultacje, mające na celu postawienie wstępnej diagnozy i oszacowanie, czy możemy podjąć współpracę. Konsultacje zajmują zazwyczaj od 3 do 5 sesji.

W trakcie konsultacji omówimy podstawowe kwestie dotyczące czasu trwania psychoterapii (zazwyczaj psychoterapia trwa od kilku miesięcy do kilku lat) oraz wzajemnych oczekiwań. Po osiągnięciu obopólnej zgody, nastąpi rozpoczęcie właściwego procesu terapii.